Čtvrtek 13.8.2020 , Alena
Hledat

Právě dnes

Čtvrtek | 13. Srpna 2020

Zpravodajství Zlín

Zdroj: Zlínský deník - Zlínsko

Celorepublikové měření rychlosti. Víme, kde budou hlídky ve Zlínském kraji stát

Veřejnost mohla do mapy zaznačit, kde by chtěla, aby se měřila rychlost. Nohu z plynu. Již popáté bude policie celorepublikově v pátek měřit rychlost na silnicích v obcích i mimo ně. Do každoroční dopravně bezpečnostní akce Speed Marathon mohla své tipy na místa, která považuje za riziková, poslat i široká veřejnost. Ve Zlínském kraji se bude po 24 hodin kontrolovat rychlost a dodržování pravidel na 44 stanovištích.  


Covid-19 má v kraji 120 lidí

Ilustrační foto. Aktuální počet nemocných COVID-19 dosáhl počtu 120 lidí. Například v pondělí šlo o 116 lidí. Od vypuknutí pandemie jde celkem v součtu o 583 lidí, 489 se již vyléčilo. Čtyři lidé s koronavirem v organismu zemřeli.  


Nejen pach spáleniště. Obnovu Libušína přibližuje unikátní výstava a video

Model původního Libušín, který dva roky po požáru pro rožnovský skanzen v měřítku 1:50 vytvořil mladý truhlář Tomáš Děckuláček; Valašské muzeum v přírodě v Rožnově, Sušák, 1. patro, srpen 2020 Týden po slavnostním otevření chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech zahájili ve výstavních prostorách Sušáku ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm výstavu s názvem Libušín znovuzrozený.


Na jednu jízdenku celým krajem i v MHD? Přípravy na "Zetku" finišují

MHD ve Zlíně. Ilustrační foto Zastupitelstvo kraje v úterý odsouhlasilo dodatky k financování projektu Integrovaná doprava Zlínského kraje. Tento krok umožní vedení kraje pokračovat v řadě investic souvisejících se spuštěním nového integrovaného dopravního systému.


Masový návrat turistů za vínem se nekoná. Víme proč

Vinařská turistika na Slovácku. Ilustrační foto Pandemie ovlivnila život u vinných sklepů na Slovácku. Přibývá cyklistů na vinařských stezkách, zmenšují se ale skupinky chtivé řízené degustace. Vinařům zůstalo ve sklepech hodně vína, protože se snížil odbyt, nepořádaly se výstavy a rušily se slavnosti a jiné akce. Po zrušení zákazů zaznamenává Centrála cestovního ruchu Východní Moravy nárůst zájmu o víno, masový návrat turistů do vinařských podniků se však nekoná.


Nedokážu si představit chodit bez psa, říká nevidomá žena

Cvičitelka Lenka Vaňková kontroluje trasu. Pes ale vede perfektně Je teplé ráno 8 hodin a před budovou vysokoškolských kolejí ve Zlíně na Masarykově náměstí se schází hlouček lidí se psy. Brněnská organizace Vodící pes minulý týden ve Zlíně pořádala tréninky psů pro nevidomé. Hlavní režii programu má na starosti Milan Dvořák, zakladatel organizace. Tomu pomáhají cvičitelky Tereza a Lenka. Dnes je tu deset nevidomých a jejich psi,přišli také jejich rodinní příslušníci či přátelé.


Billa ve zlínském Zlatém jablku je zavřená, opraví ji do konce srpna

Prodejna Billa ve zlínském Zlatém Jablku prochází rekonstrukcí. ta potrvá do konce srpna. „Vážení zákazníci, omlouváme se vám za komplikace spojené s rekonstrukcí naší prodejny. Rádi vás po dokončení úprav přivítáme v modernějších prostorech,“ informují své zákazníky pracovníci společnosti Billa na zástěnách, které ukryly jejich prodejnu ve Zlatém jablku ve Zlíně.


Konec útrap v Otrokovicích. Řidiči projedou o týden dříve

Stavební práce na obchvatu Otrokovic Obyvatelům Otrokovic a motoristům se už od zítřka, čtvrtka 13. srpna, výrazně uleví. Skončí téměř dvouměsíční uzavírka exitu 32 na dálnici D55 ve směru od Přerova na Zlín.


Farář z Moravy točí pro děti videokázání na YouTube. A slaví s nimi úspěchy

Ilustrační obrázky, hudba a neformální vyjadřování. To podle něj na děti platí. Hození do vody, velká nejistota, výzva od Boha. Tak popisuje své pocity farář Roman Vlk z farnosti Laškov na Prostějovsku, když před třemi měsíci natáčel první videokázání pro děti na YouTube. Od té doby jeho videa mají na 19 tisíc zhlédnutí.


Říkají jí skokanka. Nebezpečná stopařka ohrožuje život svůj i ostatních

Záběry stopařky - skokanky, která ohrožuje život svůj i bezpečnost silničního provozu ve Vsetíně u benzínky Shell kolují na sociálních sítích. Řidičům na Vsetínsku dochází trpělivost. Na výjezdu z města směrem do Zlína se u čerpací stanice Shell v místní části Rokytnice téměř denně potýkají s neobvyklou stopařkou. Nebezpečnými manévry si vysloužila přízvisko „Skokanka“. Policisté činí jeden výjezd za druhým, na chování ženy však nemají páky.  


Klíšťata útočí. Kraj hlásí stovky nakažených

Klíště je přenašečem mnoha nemocí. Závažné je onemocnění lymeskou borreliózou či klíšťovou meningoencefalitidou. Klíšťata. Přenašeči nebezpečné encefalitidy a boreliózy. Počet nakažených je zvláště na Vsetínsku alarmující. Zlínsko hlásí o polovinu méně.  


Zaneseme si vás do systému, tady máte číslo a počkejte v čekárně

Úřednice Debora si jako součást představení vytáhla tři lidi z davu na pohovor Jedním z programů letošní Letní filmové školy v Uherském Hradišti byla zážitková hra 30 dní, vytvořená skupinou z Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Zájemci se mohli přihlásit do hry, která je vedla strastiplným procesem lidí z třetích zemí, kteří se snaží o české vízum.


Štědrost lidí pomohla postavit i přístřešek v novém výběhu slonů

Lidé na sbírkové konto Zoo Zlín poslali téměř 200 000 Kč, zahrada část peněz využila pro výstavbu přístřešku v novém výběhu slonů Na sbírkové konto, které zlínská zoo zřídila v důsledku finančního propadu způsobeného uzavřením areálu při nemoci covid, lidé zaslali již téměř 200 000 Kč. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Zoo Zlín Romana Bujáčková. Pro zahradu to znamená velmi vítanou ekonomickou pomoc, část z finanční sbírky použila při úpravě sloního výběhu v rámci projektu Karibuni. Právě díky této finanční podpoře zde vznikl nový prostorný přístřešek.


Nikdy nezapomene, truchlí blízcí utonulých mladíků. A chtějí u Sázavy pomníček

Leoš Vrubl, jeden z utonulých chlapců nalezených na Kutnohorsku, řeka Sázava. „Byl šťastný, veselý, pohodář. Ochotný každému pomáhat. Na svůj věk až příliš uvědomělý. Nevíme, proč udělali takovou hloupost a šli do vody,“ zamýšlí se Roman Moulis, strýc patnáctiletého Samuela Moulise. Ten, společně s kamarádem a bývalým spolužákem ze základní školy Leošem Vrublem, s největší pravděpodobností, podcenil při plavání sílu řeky Sázavy.


Neplatiči dluží městům miliony, radnice reagují zkracováním smluv

Ilustrační foto Upomínky, splátkové kalendáře či nájemní smlouvy na omezenou dobu. To jsou nástroje, které využívají radnice k pozvednutí platební morálky některých nájemců v městských bytech. Pokud nezaberou, přichází na řadu výpovědi z nájmu i žaloby.


Zachraňme Baťovku! Ve Zlíně se demonstrovalo a sbírali podpisy pro referendum

Zachraňme Baťovku - demonstrace na Náměstí Míru ve Zlíně v pondělí, 10. srpna 2020. „Chceme zachránit Baťovku a s ní i ostatní nemocnice v kraji. Odmítáme nesmyslný projekt nové nemocnice v Malenovicích, která nevyřeší problémy krajského zdravotnictví, ale spoustu nových naopak vytvoří,“ vysvětlili organizátoři pondělní demonstrace na náměstí Míru ve Zlíně z občanského spolku Zachraňme naše zdravotnictví na svém facebookovém profilu Zachraňme Baťovku!.


Zlínský svah má nového majitele. Vznikne tam městský Kitzbühel?

Lyžařský svah ve Zlíně. Ilustrační foto Skupina SYNOT koupila areál lyžařského svahu ve Zlíně. Nyní plánuje jeho rozsáhlou modernizaci. Uvedla to ve své včerejší zprávě. Podle původního majitele – spolku SK Zlín – jde o částku 31 milionů korun.


Maxijedlík spořádal v Kunovicích „nejsmradlavější" rybu na světě

Maxijedlík Jaroslav Němec z Bystrého u Poličky otevírá na gastrofestivalu v Kunovicích na Uherskohradišťsku plechovku obsahující "nejsmradlavější" jídlo světa - švédskou rybí pochoutku surströmming; neděle 9. srpna 2020 Máte pocit, že v našich končinách tradiční a oblíbené olomoucké tvarůžky silně zapáchají? Vyzkoušejte švédskou rybí specialitu surströmming a už nikdy vám tvarůžky smrduté nepřijdou. Surströmming, v překladu kyselý sleď, se vyrábí zkvašením či fermentací rybího masa. Původně jídlo chudých obyvatel Švédska je dnes krajovou specialitou. Rozhodně však není pro každého.


Vydařená náhrada za jaro. Letní Floria přilákala na výstaviště tisíce lidí

Floria Léto 2020 Tisíce barev, velikostí, tvarů i vůní a také tisíce návštěvníků. Kroměřížské výstaviště, které o víkendu 8. a 9. srpna hostí tradiční zahradnickou výstavu Floria, zaplnily davy lidí.


Referendum o vodě ve Zlíně bude. Hlasovat se bude souběžně s krajskými volbami

Ilustrační foto. Voda z kohoutku. Při podzimních krajských volbách budou mít lidé ve Zlíně současně možnost dát svůj hlas v referendu o vodě. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně (KS Brno), který na konci loňského roku vyhlásil místní referendum na území statutárního města Zlína na základě návrhu přípravného výboru. Deníku informaci potvrdila mluvčí KS Brno Klára Belkovová.  


OBRAZEM: Začala letní filmová škola v Uherském Hradišti. Podívejte se

Začala letní filmová škola v Uherském Hradišti. Letní filmová škola (LFŠ). Na Filmovce, jak se festivalu běžně říká, můžete podniknout nekonečné množství filmových cest prostorem a časem. LFŠ je škola, která vám dá možnost přemýšlet o filmech jinak.


„Pět minut se zdá jako půl hodiny.“ Přivolání záchranky provází stres

Názorná ukázka aplikace Záchranka na mobilním telefonu v praxi. Když jsou lidé nuceni vzít telefon a zavolat záchranku, provází mnohé z nich stres, strach a nepříjemný pocit. Čerstvou zkušenost s tím má Markéta Králová ze Vsetína.


Vraťte se v čase zpátky do Luhačovic a Slavičína

LUHAČOVICE. Poslední valná hromada se konala před starou sokolovnou ještě před jejím zbouráním v roce 1929. Uprostřed sedí starosta luhačovického Sokola Josef Krystýnek, nad ním lázeňský zahradník Josef Vokurka s plnovousem, vlevo stojí jeho syn. /Z ARCHIVU DENÍKU/ Vraťte se v čase zpátky do obcí na Zlínsku. Projděte se s Deníkem časem minulým. Každý týden přineseme archivní fotografie z jedné či dvou obcí našeho okresu. Zavzpomínejte společně s námi. Tentokrát se podíváme do Luhačovic a Slavičína. 


Při darování krve v době pandemie, se na nás někteří dívali skrz prsty

Ilustrační foto „Při nedávném odběru nám říkali, že na naši krev už čeká sanitka, která ji hned poveze pacientovi do Olomouce. Najednou vidíte, že pomáháte někomu konkrétnímu,“ vypráví svůj zážitek Hana Jelínková z Kroměříže, která chodí darovat krev pravidelně.


Čtyřikrát dražší referendum o nové nemocnici. Zároveň s volbami se nestihne

Vizualizace nové krajské nemocnice Více než deset tisíc podpisů mají nyní petiční archy, které mají být pro vedení kraje podkladem pro vyhlášení referenda o tom, zda lidé chtějí novou nemocnici v Malenovicích.