Nedělě 24.9.2017 , Jaromír
Hledat

Právě dnes

Nedělě | 24. Září 2017

Zpravodajství Zlín

Zdroj: Zlínský deník - Moje Zlínsko

Stihl jsem napsat jen jednu knížku. Už se třikrát vydala

Valašský soubor Kašava – Karel Pavlištík ROZHOVOR/ Dlouho říkám, že už nic říkat nebudu! zní mi v uších slova neobyčejného člověka. Vybírám v cukrárně zákusky. Jaké by mu mohly chutnat? Co má asi tak rád? Jí vůbec sladké? S úhledným balíčkem sedám do auta. Vzápětí vystupuji před výškovým domem a mačkám domovní zvonek.


Hejtman Čunek se nechal namaskovat za kapitána Jacka Sparrowa

Hejtman Čunek se nechal namaskovat jako legendární kapitán Jack Sparrow. Zlínský kraj otevírá dotační program s rozpočtem deset milionů korun na podporu audiovizuální tvorby. Vznik programu inicioval Regionální filmový fond z. s., který společně se Zlínským krajem usiluje o oživení filmového průmyslu v regionu.


Kulturní dům v Machové zaplní výpěstky zahrádkářů

Výstava ovoce a zeleniny. Ilustrační foto Švestky, jablka, hrušky, dýně, mrkve, papriky a celá řada dalších druhů zeleniny a ovoce zaplní o víkendu kulturní dům v Machové.


„Padesátka“ v lázních bude mít odpočinkovou zónu. S whirpoolem

Ilustrační foto Odpočinková a relaxační zóna, whirpool, výměna jižní prosklené stěny, úpravy technického zázemí. Padesátimetrový bazén v areálu na ulici Hradská projde příští rok zásadní proměnou. Náklady dosáhnou výše 34 milionů korun.


Měsíc do voleb: bude v kraji opět sečteno za 4 hodiny?

Ilustrační foto. Přesně za čtyři hodiny a dvě minuty byly v roce 2013 sečteny ve Zlínském kraji hlasovací lístky ve volbách do Poslanecké sněmovny. Od čtvrtka 21. září přesně za měsíc (21. října) se budou sčítat ty aktuální.


Na fasádě se architekti neshodli, zatím se odloží

Dům kultury ve Vizovicích prochází opravami. Oprava vzduchotechniky, části střechy a kompletní výměna skleněných výplní. To byly tři hlavní úkoly před začátkem první části stavebních úprav Domu kultury ve Vizovicích. Práce na obnově začaly 1. června a skončí posledním listopadovým dnem.


V Baťově nemocnici ve Zlíně otevřeli nové bistro

V Baťově nemocnici ve Zlíně otevřeli nové bistro Zbrusu nové bistro začalo od čtvrtka 21. září sloužit pacientům a návštěvníkům zlínské Baťovy krajské nemocnice. Otevřelo se v 15 hodin.


Nepotřebné kolo můžete věnovat africkým dětem

Ilustrační foto. Vlastníte jízdní kolo, které nepoužíváte? Jedna z možností, jak s kolem naložit, je darovat ho lidem v Africe. Kola můžete i letos odevzdat v Otrokovicích. Sbírka Kola pro Afriku se uskuteční na parkovišti u hlavního vstupu do polikliniky na tř. Osvobození ve čtvrtek 21. září od 15 do 18 hodin, před hotelem Baťov – Společenský dům, v pátek 22. září pak od 14 do 18 před Otrokovickou Besedou. Jedná se o další doprovodnou akci Evropského týdne mobility.


Zlín zná vítěze soutěže Rozkvetlé město 2017

Ilustrační foto V soutěži Rozkvetlé město 2017 ve Zlíně jsou jako každý rok oceněni všichni účastníci obou jejích částí. Květinové výsadby soutěžících na zahrádkách či balkonech budou viděny na výstavě fotografií v přízemí radnice. Expozice bude zpřístupněna po celý měsíc říjen v otevírací době budovy.


FOTO, VIDEO: Dámy 50+ ve Zlíně mají šmrnc

Módní přehlídka PRO 50+ v klubu 204 ve Zlíně. Podnikatelka Květa Juřinová se dostala k modelingu až po šedesátce, i když po tom celý život toužila. „V mládí jsem chtěla být letuškou, nebo modelkou, ale byla to pro mne povolání v té době nedostupná,“ zmiňuje žena s výškou 178 cm.


Zlínská zoo zavlažuje tropické rostliny dešťovkou

Využití dešťové vody je jedním ze způsobů, jak zlínská zoo razí cestu k lepšímu životnímu prostředí. Za vodné a stočné zaplatí zlínská zoologická zahrada ročně 1,5 milionu korun. Spotřebuje kolem čtyřiceti tisíc metrů kubických vody. Zhruba padesát procent vody čerpá zahrada z veřejného vodovodního řádu, zbytek ze studní v areálu.


Psí šampionka trénuje ukazování zubů

Psí šampioni z chovatelské stanice MI-JI ROZHOVOR/ Psy Michaela Kolářová z Bystřice pod Hostýnem sportovně cvičí už pětatřicet let. V současné době mají s manželem Jirkou ve své chovatelské stanici MI-JI tři rotvajlery a dvě mladé fenky belgických ovčáků. Tři z nich jsou už psími šampiony.


Opravují poničenou sochu. Někdo ji chtěl vloni ukrást

V Provodově opravují poničenou sochu sv. Františka Saleského. Někdo ji chtěl vloni ukrást a přitom ji poničil. Foto: archiv OÚ Provodov Na zhruba 90 tisíc korun přijde renovace sochy sv. Františka Saleského v Provodově. Obec na ni získala dotaci z ministerstva zemědělství.


Chodníky na hřbitově mají být hotové ještě do Dušiček

Ilustrační foto Ještě několik týdnů potrvají práce na opravě hřbitova ve Fryštáku, kam mají lidé vlivem prací omezený vstup.


Názor: Vidět nemoc lepšíma očima

Kateřina Pivoňková, ředitelka zlínské NADĚJE V záplavě mezinárodních dnů čehokoliv si v našem oboru připomínáme 21. září jako Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci. Lidí s touto vážnou nemocí přibývá a jako společnost se k tomu budeme muset dřív nebo později postavit čelem. Teď to raději moc lidi nezajímá - dokud se nestarají o nemocného, na kterém jim záleží.


V létě pařáky, podzim bez babího léta a tuhou zimu nám přinesou hurikány z USA

Satelitní snímek hurikánů Více jsme se potili takříkajíc ve vlastní šťávě, zapršelo jen málo. Sužovalo nás všechny vedro a sucho. Takové bylo v kostce uplynulé léto, které už v pátek minutu po dvaadvacáté hodině vystřídá astronomický podzim.


Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Ilustrační foto Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.


Chovanec: Policie při ostraze muničních skladů nechybovala

Tak vypadají zbraně a munice po výbuchu muničního skladu. Rozptýlit kritiku, že policie chybovala při ostraze areálu vrbětických muničních skladů poté, co odsud lidé vynášeli zbraně, přijel ve středu přímo do areálu muničních skladů v doprovodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, ministr vnitra Milan Chovanec.


Je to nebezpečná práce. Jakákoliv chyba nás může potrestat těžkým zraněním

Ilustrační foto ROZHOVOR/ Kromě ptáků a veverek mohou lidé v korunách stromů zahlédnout i člověka s motorovou pilou. S největší pravděpodobností jím bude arborista neboli osoba pečující o stromy rostoucí mimo les. V okolí Zlína se o kaštany či javory stará například dvaatřicetiletý Ondřej Koutek z Otrokovic, který pracuje jako stromolezec už pět let. V rozhovoru prozrazuje nejen to, co je náplní jeho povolání, ale také jak může být nebezpečné a zároveň krásné.


Oprava silnice v ulici Přílucká ve Zlíně si vyžádá uzavírku

Oprava silnice na ulici Přílucká ve Zlíně. Motoristé, pozor. Plná uzavírka bude platit 25. září – 1. října (mimo vozy MHD) ve zlínských ulicích Přílucká a Pančava, a to v úseku od zastávky MHD Přílucká po točnu MHD Příluky.


Fotografické soutěži ve Zlíně se blíží uzávěrka

Ilustrační foto. Příjem fotografií do fotosoutěže vyhlášené v rámci Mezinárodního festivalu outdoorových filmů končí v neděli 24. září. Příznivci fotografování mohou soutěžit ve dvou kategoriích – Krajina a Outdoorové sporty a do každé z nich zaslat prostřednictvím elektronického formuláře tři fotografie.


Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Ilustrační foto. Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 1. třídy ZŠ Tečovice, prvňáčků 1. ZŠ Provodov a 1. A a 1.B ZŠ Halenkovice. Už ve středu ve Zlínském deníku.  


Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Natáčení v Kroměříži. Ilustrační foto Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.


Diabetiků v kraji přibývá. Ženy tvoří větší polovinu

Ilustrační foto.  „Mám rád tučné maso, bůček. Zbožňuju pečenou kačenu, kterou umí moje žena skvěle připravit. Ale míváme ji jen někdy. No, a k tomu přece patří malá štamprlička, nebo ne?“ vyjmenovává dietologické hříchy Jiří Jorda ze Zlína, kterým čas od času neodolá, přestože ví, že se neslučují s představou o zdravém stravování.


Nejlepší sociální pracovníci v kraji: sedm žen a jeden muž

Pracovník roku v sociálních službách 2017. Slavnostní vyhlášení v Baťově vile ve Zlíně. Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.